Siekiant užtikrinti sklandų svetainės veikimą, analizuoti lankytojų veiklą ir teikti individualizuotus skelbimus, šioje svetainėje yra naudojami slapukai ir socialinių tinklų įskiepiai. Slapukų ir įskiepių naudojimą galite pasirinkti patys nustatymuose. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.
Prisijungti
Prekės krepšelyje
Jūsų krepšelis tuščias
Išsirinkus norimas paslaugas, spauskite mygtuką "Į krepšelį"
„BookitNow“ yra įmonių grupės „Gera Dovana group“ dalis.

Ar mėlyna šviesa kenkia veido odai?

2021-10-01

Ar mėlyna šviesa kenkia veido odai?

Šiais laikais nepraleidžiame nei dienos be kompiuterio ar telefono. Išmaniaisiais įrenginiais naudojamės nuolat, visai nesusimąstydami ar jie nedaro tiesioginės įtakos, ne tik mūsų akims, bet ir odai. Visi gerai žinome, jog norint apsaugoti odą nuo ankstyvojo senėjimo ir odos vėžio reikėtų vengti kenksmingų saulės, UVA ir UVB spindulių. Per ilgą laiką mokslininkai nustatė, kad tai ne vieninteliai spinduliai, kurie kenkia mūsų odai ir pabrėžė jog mėlyni spinduliai, kuriuos skleidžia išmanieji prietaisai taip pat daro neigiamą įtaką sveikatai. Daug daugiau ima kalbėti apie mėlynuosius spindulius ir grožio specialistai, kurie nori padėti apsaugoti odą nuo ankstyvojo senėjimo. Kadangi visiškai išvengti išmaniųjų ekranų šiuolaikiniame pasaulyje mums tikrai nepavyks, verta atkreipti dėmesį į specialistų patarimus, kurių dėka apsaugosime savo oda ir akis. Šiame straipsnyje aptarsime mėlynos šviesos žalą mūsų veido odai, akims ir pateiksime keletą naudingų patarimų. 

Mėlyna šviesa – kas tai?

Mėlyna šviesa yra geriausiai matoma šviesos spektro dalis. Kaip ir daugelį kitų spalvos spektro dalių, ją skleidžia saulė. Tačiau šią šviesą dažnai galime sutikti ir uždaruose patalpose. Ją spinduliuoja visi mums žinomi išmanieji įrenginiai: telefonai, kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, televizoriai ir kt. Taip pat šią šviesą skleidžia LED lemputės. 

Mes itin daug laiko praleidžiame naršydami socialiniuose tinkluose, bendraudami, dirbdami prie savo kompiuterių todėl sugeriame šios spinduliuotės daug daugiau, nei ankstesnės kartos žmonės. Pandemijos laikotarpiu, laikas prie išmaniųjų įrenginių padvigubėjo. Vaikai mokosi prie kompiuterių, suaugusieji dirba nuotoliu, dėka išmaniųjų technologijų. Kur dar laisvalaikio laikas praleistas prie telefono ar televizoriaus. Galime daryti prielaidą, jog mūsų visų oda dar labiau alinama mėlynųjų spindulių. 

Kaip mėlyna šviesa veikia žmonių sveikatą?

Pirmiausia, ši šviesa labiausiai kenkia akims. Žinoma, kad didelės energijos mėlyna šviesa, kurios bangos ilgis yra nuo 415 iki 455 nanometrų, praeina pro rageną, lęšį ir patenka į tinklainę. Tai gali sukelti akių skausmą, o šis skausmas gali paveikti produktyvumą darbe, ar net apsunkinti mokymąsi. Ilgainiui gali išsivystyti tokios ligos kaip katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija. Sklindanti mėlyna šviesa tiesiai į mūsų akis gali sutrikdyti net hormonų veiklą, to pasekoje gali labai suprastėti miego kokybė. Daug laiko praleidžiant prie išmaniųjų įrenginių akys tampa tarsi išsausėjusios, paraudusios ir ima perštėti.  

Kaip mėlyna šviesa veikia mūsų odą?

Mūsų veido odą veikia daugybė faktorių, kurie gali pakenkti mūsų odos būklei. Bloga veido rutina, makiažas, sausas oras, saulės spinduliai ir net mėlyna šviesa kurią skleidžia mūsų išmanieji, prie kurių praleidžiame labai daug savo laiko daro žalą veido odai. Mokslininkai įrodė, jog mėlyna šviesa tiesiogiai veikia ne tik akis, bet ir mūsų veido odą. Tamsesnio gymio žmonėms mėlyna šviesa kenkia kiek labiau, nei šviesaus gymio žmonėms. Ant veido gali atsirasti pigmentinių dėmių, veidas gali patinti, parausti. Spinduliams prasiskverbus giliai į odos audinius gali sukelti reaktyvias deguonies rūšis, tai gali pažeisti DNR ir suskaidyti mūsų elastano ir kolageno pluoštus. Šių spindulių paveiktoje odoje gali susidaryti laisvieji radikalai, o šie siejami su ankstyvuoju odos senėjimu. 

Kaip suprasti jog mėlyna šviesa paveikė mūsų veido odą?

Suprasti ar mūsų oda jau yra paveikta šių spindulių, nėra sudėtinga. Odos pokyčiai tampa gerai pastebimi. Galime pastebėti veido patinimą, pigmentaciją, veidas tampa paraudęs ir pradeda raukšlėtis. Odai gavusiai didelį kiekį mėlynų spindulių dažniausiai pradeda ryškėti pigmentinės dėmės ir įvyksta fotosenėjimas. Nors per didelis kiekis šių spindulių gali nemažai pakenkti mūsų odai, yra ir kita medalio pusė. Kosmetologijoje mėlyni spinduliai naudojami odos ligoms gydyti ir veido bėrimui mažinti.

Kaip apsaugoti odą nuo mėlynos šviesos sukeliamos žalos? 

Kadangi mėlynus spindulius skleidžia mūsų išmanieji įrenginiai, pati geriausia prevencija būtų, tiesiog riboti laiką, kurį praleidžiame prie savo išmaniųjų telefonų ar kompiuterių. Nerekomenduojama naršyti telefone prieš miegą, mėlyna šviesa sutrikdys jūsų kokybišką miegą, o pastovus miego trūkumas suprastina ir odos būklę. Žmonėms, kurie darbo metu labai daug naudojasi kompiuteriu yra rekomenduojama investuoti į ekrano apsaugą, kuri blokuoja spindulius ir pritemdo kompiuterio ekraną. Patariama naudotis laisvųjų rankų įranga ir stengtis kuo mažiau glausti telefono ekraną prie veido. Jei vis dėlto nusprendėte pasiimti telefoną į rankas ir jame naršyti, laikykite telefoną kuo toliau nuo savo veido ir pritemdykite jo ekrano ryškumą. Labai paprastas būdas kaip galima apsaugoti savo veido oda ne tik nuo šios šviesos, bet ir kenksmingų saulės spindulių - tai yra apsauginio veido kremo naudojimas kiekvieną dieną. Kremas turėtų turėti bent 30 SPF. Apsauginis veido kremas turintis savo sudėtyje titano dioksido, geriausiai apsaugo veido odą ir nuo mėlynų spindulių ir nuo UV spindulių. Rekomenduojama naudoti ir paakių kremus, kurie pagelbės ir pavargusioms akims. Naudokite kremus, kurių sudėtyje yra bičių pienelio, jis maitina veido odą ir atstato odos struktūrą. 

Kaip panaikinti mėlynos šviesos padarytą žalą?

O ką daryti jei mūsų odą jau paveikė šie mėlyni spinduliai? Išeitis yra. Žinoma, pirmiausia reikėtų mažiau laiko praleisti prie kompiuterio ar telefono, o jei jau to išvengti nepavyksta, reikėtų sumažinti ekrano ryškumą ir telefoną laikyti kuo toliau nuo veido. Odai, kuriai jau prasidėjęs ankstyvasis senėjimas rekomenduojama naudoti veido kremus ir serumus, kuriuose gausu vitamino C (askorbo rūgšties). Vitaminas C sumažina ir pigmentinių dėmių atsiradimo riziką. Atkreipkite dėmesį jog veido kremas būtų aprūpintas ir geležies dioksidu, kuris padeda sumažinti odos jautrumą mėlynai šviesai. Daug ir dažnai drėkinkite veidą, veido kaukių ir drėkinančiųjų veido kremų pagalba. 

Ar verta nerimauti dėl mėlynos šviesos? 

Nerimauti, tikriausiai nereikėtų. Mėlynos šviesos yra visur, tiek lauke, tiek patalpoje, tad visiškai nuo jos atsiriboti ir jos išvengti mums nepavyks. Šiame išmaniųjų technologijų pasaulyje mes spindulius sutinkame tiek darbe, tiek namuose ar net parduotuvėse, todėl reikėtų kontroliuoti savo laiką, kurį skiriame poilsiui ir leisti mūsų odai ir akims pailsėti nuo išmaniųjų ekranų. Dažniau būkime gryname ore, tai bus naudinga ne tik mūsų akims, veido odai, bet ir visam kūnui. Na, o jei laisvo laiko turite labai nedaug ir visgi išvengti šiuos spinduliuotės nepavyksta, imkitės visų straipsnyje išvardytų apsaugos būdų, kurie pagelbės jūsų veidui ir akims.

 

Atgal