Siekiant užtikrinti sklandų svetainės veikimą, analizuoti lankytojų veiklą ir teikti individualizuotus skelbimus, šioje svetainėje yra naudojami slapukai ir socialinių tinklų įskiepiai. Slapukų ir įskiepių naudojimą galite pasirinkti patys nustatymuose. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.
Prisijungti
Prekės krepšelyje
Jūsų krepšelis tuščias
Išsirinkus norimas paslaugas, spauskite mygtuką "Į krepšelį"
„BookitNow“ yra įmonių grupės „Gera Dovana group“ dalis.

Žvynelinė: atsiradimo priežastys, simptomai ir gydymas

2022-10-29

Žvynelinė: atsiradimo priežastys, simptomai ir gydymas

Žvynelinė dažnai dar išlieka tema, apie kurią vengiama garsiai kalbėti. Tas, kas nesusidūrė su šia liga, įsivaizduoją ją, kaip labai užkrečiamą, todėl dažnai vengiama bet kokio kontakto su žmogumi, kuris serga žvyneline. Ypatingai nemalonu, kai žvynelinė galvoje. Tuomet ji itin akivaizdžiai matoma. O tai skatina ieškoti būdų, kaip paslėpti savo odą. Norime išsamiai papasakoti, kas yra žvynelinė, kodėl ji atsiranda ir kaip su ja kovoti. Tikime, kad tai naudinga ne tik sergantiems, bet ir tiems, kuriems tiesiog trūksta informacijos, kas tai per liga.  

Kas yra žvynelinė?  

Žvynelinė, kitaip dar vadinama psoriaze yra pakankamai dažnai pasitaikanti, lėtinė, autoimuninė, uždegiminė odos liga. Be to, ji atsinaujinanti ir gali vis pasikartoti. Šia liga serga daugybė žmonių visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Ligos atsiradimą nulemia įvairūs aplinkos veiksniai ir genetika. Susirgus žvyneline, liga išlieka visam gyvenimui.  

Žvynelinė nemaloni liga, jau vien dėl to, kad ji akivaizdžiai matoma. Pažeidžiama oda, galvos plaukuotoji dalis, kartais net ir nagai. Be to, dažnai ji pasireiškia ne tik odos pažeidimais, bet ir gretutinėmis ligomis: žarnyno uždegimas, kraujagyslių bei širdies ligos, cukrinis diabetas. Nors žvynelinė dažnai laiko, kaip odos liga, iš tiesų ji apima visą organizmą.  

Dažniausia žvynelinės forma – plokštelinė žvynelinė. Yra dar keli žvynelinės tipai – lašelinė, odos raukšlių, pustulinė, eritroderminė žvynelinė. Kiekviena žvynelinės forma pasireiškia skirtingais simptomais ir reikalauja skirtingo gydymo.  

Susirgti žvyneline gali įvairaus amžiaus žmonės. Tiek vaikai, tiek suaugę. Nėra pastebėta, kad žvyneline sirgtų labiau moterys ar vyrai. Tad tikimybė ja susirgti vienoda abiem lytims. Susirgus jauname amžiuje žvynelinė siejama su genetika, paveldėjimu, na, o jei susergama vyresniame nei 40 metų amžiuje, tai gali įtakoti aplinka.

Žvynelinės atsiradimo priežastys 

Žvynelinė tikrai kiekvienam sergančiajam sukelia klausimų, kodėl ji atsirado, kas tai lėmė? Ligos atsiradimo priežasčių gali būti daug. Tačiau vienas svarbiausių - mūsų genetika. Tai, kad esate linkę sirgti žvyneline nulemta mūsų genuose. Atsiradus pirmiesiems žvynelinės požymiams, odos bėrimams galima tikrai drąsiai teigti, kad šeimoje ar giminėje kažkas taip pat turėjo ar turi šią ligą. Ir tai gali būti nebūtinai tėvai ar seneliai, bet net ir proseneliai ar dar tolimesni giminaičiai.  

Mokslininkai sako, kad žvynelinė tai autoimuninė liga, tačiau vis dar neaišku, kas lemia, kad vieni ja suserga, o kiti ne. Kai aplinka paveikia imunines ląsteles, jos aktyvuojasi neteisingai ir skatinamas greitas odos ląstelių dauginimasis. Tai reiškia, kad jos net nespėja pilnai subręsti ir ima kauptis ant odos. Ląstelių dauginimosi procesas be galo spartus, kyla uždegimas, ima formuotis rausvos spalvos uždegiminės plokštelės odos paviršiuje. Plokštelių viršuje susiformuoja negyvų odos ląstelių žvynelis, kuris įprastai būna gelsvos spalvos.  

Įdomu tai, kad kai kurie žmonės turi polinkį sirgti žvyneline, tačiau ja nesuserga. Tai lemia aplinkos veiksniai. Žmogus, kuris nuolat patiria stresą, nervuojasi, stipriai išgyvena tam tikrus įvykius, nuolat pervargsta turi daug didesnę tikimybę, kad susirgs žvyneline. Kai organizmas nuolat patiria įtampą, stresą, silpsta imunitetas. Dėl to galima susirgti ir įvairiomis lėtinėmis infekcijomis, kurios taip pat išprovokuoja žvynelinės atsiradimą. Taip pat organizmą labai sekina ir nesubalansuota mityba, dažnas alkoholio vartojimas ir kiti žalingi įpročiai.  

Viena, ką svarbu žinoti apie šią ligą - ji nėra užkrečiama. Tad su žmogumi, kuris ja serga galite drąsiai bendrauti, žvyneline tikrai neužsikrėsite. Jei žvyneline sergate ar sirgote Jūs, taip pat galite būti ramūs, kad nei vieno žmogaus užkrėsti negalite. 

Žvynelinės simptomai  

Nepastebėti žvynelinės tikrai neįmanoma. Tai liga, kuri tikrai akivaizdžiai apie save išduoda. Pirmieji žvynelinės požymiai - odos bėrimai ir žvyneliai. Jie gali atsirasti ant veido, galvos odos, plaštakų, dilbių ar bet kurioje kitoje vietoje. Sergant žvyneline oda tarsi padengta žvyneliais. Pati oda įsitempusi, blizgi, išsausėjusi. Dažniausiai pažeistas odos vietas be galo niežti, kartais net ir skauda. Jei pažeistos vietos kasomos ir žvyneliai nukrenta, po kurio laiko jie ir vėl susidaro. 

Ypatingai nemalonu, kai žvyneliai padengia plaukuotą galvos odą. Oda tarsi nuolat pleiskanoja, žvyneliai nubyra ir vėl atsinaujina. Galvą nuolat niežti. Be to, tai sukelia nepatogumu. Žmonės vengia lankytis net ir kirpykloje. Be to, juk ne visi žino, kad liga nėra užkrečiama. Žinoma, labiausiai norisi odą slėpti dėl estetinių priežasčių.  

Kalbant apie žvynelinę, reikėtų pabrėžti, kad ir jos bėrimai gali šiek tiek skirtis. Tačiau labiausiai paplitusi žvynelinės forma - plokštelinė. Tai ant odos susiformavusios plokštelės, kurios aiškiai matomos ir gali būti įvairių dydžių. Plokštelės gali atsirasti įvairiose kūno vietose, tačiau itin būdinga tokiose vietose, kaip alkūnės, keliai, juosmuo. Tačiau gali atsirasti ir pačiose nemaloniausiose kūno vietose – ant veido, lytinių organų, akių vokų ar net ausyse.  

Galvos odoje atsiradusios žvynelinės plokštelės gali apimti tiek visą galvą, kaip vientisas luobas, tiek būti pavienės. Kartais jos gali atrodyti tarsi įprastas galvos pleiskanojimas.  

Būna atvejų, kaip žvynelinė pasireiškia tik odos raukšlių vietose - pažastyse, po krūtine, tarp sėdmenų ir kitose panašiose vietose. Tolia žvynelinė vadinama raukšlių žvyneline. Tokiose vietose atsiradusi žvynelinė pasireiškia raudonesnes oda, tačiau mažesniu pleiskanojimu. Vis tik šios vietose ji sunkiau gydoma, oda gali įtrūkti, būti skausminga. Be to, kartu su žvyneline gali atsirasti ir grybelinė infekcija Candida 

Yra ir dar viena žvynelinės rūšis - lašinė žvynelinė. Tai žvynelinės forma, kuri dažniausiai atsiranda paaugliams ir vaikams, kurie praserga streptokokine gerklės infekcija. Prasirgus šia infekcija ant viso kūno atsiranda itin smulkūs, rausvi bėrimai, kurie yra iškilę ir savo forma primena lašelius. Dažniausiai tai vienkartinis bėrimas, kuris nebesikartoja. Tačiau jei žmogus jau serga ir plokšteline žvyneline, toks bėrimas gali būti tolimesnis ligos progresavimas.  

Itin sunki žvynelinės forma, kai beriami padai ir delnai. Odoje atsiranda plokštelės, ji ima trūkinėti, tampa skausminga. O visa tai itin sumažina darbingumą bei pasitikėjimą savimi.  

Kaip minėjome, žvynelinė tai ne tik odos liga, ji apima visą organizmą. Viena iš šios ligos pasekmių - psoriatinė artropatija. Tai sąnarių pažeidimas, kuris būdingas kone trečdaliui žmonių susirgusių žvyneline. Sąnarių uždegimas gali apimti kelius, čiurna, pėdas, riešus, net stuburą. Jei uždegimas progresuoja, galima sulaukti net ir neįgalumo.  

Ligos nustatymas dažniausiai paprastas. Gydytojui užtenka vos apžiūrėti pažeistą odą, kad suprastų, jog tai žvynelinė. Taip pat yra naudojamas skaitmeninis arba rankinis dermatoskopas. Retesniais atvejais gali prireikti odos biopsijos, jei abejojama ar tai tikrai žvynelinė. 

Kaip gydyti žvynelinę?  

Pasaulyje medicina ir jos atradimai labai greitai progresuoja ir yra itin efektyvių biologinių vaistų, kurie padeda išgydyti žvynelinę ar labai sumažinti jos simptomus. Tačiau Lietuvoje jais gydymas skiriamas retai, kadangi vaistai brangūs. Todėl dažniausiai gydoma pigiais vaistais, kurių dažnu atveju žmonių organizmas tiesiog netoleruoja. Idealiausia, jei įmanoma gydymą paskirti būtent tam žmogui, individualiai, atsižvelgiant į ligos progresą, gretutines ligas. Tuomet gydymas pats efektyviausias. 

 

Dar vienas būdas pagerinti odos būklę ir sumažinti žvynelinės simptomus – fototerapijaFototerapija, kurios metu yra skleidžiami UVB spinduliai, padeda pagerinti odos būklę. Sumažėja odos bėrimai, spinduliai neleidžia daugintis bakterijoms. O derinant kelias skirtingas gydymo procedūras galima pasiekti puikių rezultatų.

Kaip gydyti žvynelinę namų sąlygomis? 

Nors žvynelinė ir nėra išgydoma liga, tačiau ją suvaldyti galima, o ypatingai pagerinti odos būklę. Tam galima pasitelkti paprastas, tačiau itin efektyvias priemones. Ypatingai naudingi natūralūs aliejai.  

Kokosų aliejus – jis be galo naudingas odai, puikiai ją drėkina bei minkština. Odos drėkinimas ir minkštinimas labai reikalingas sergant žvyneline. Reguliariai tepant odą kokosų aliejumi, jis padeda atšokti žvyneliams ir užkertą kelią naujų susidarymui. Be to, nuramina sudirgusią, paraudusią odą.  

Dar vienas stebuklas odai - taukmedžio sviestas. Taukmedžių sviestas turi daug naudingų medžiagų bei vitaminų, kurie padeda pagerinti odos būklę ir ją sudrėkinti. Be to, jis turi ir priešuždegiminių savybių, padeda sumažinti odos niežulį, mažina paraudimus.  

Žvynelinės pažeistai odai itin naudingas ir argano aliejus. Jame gausu vitamino E, riebalų rūgščių bei karotenoidųArgano aliejus pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, todėl padeda sumažinti uždegimus, tuo pačiu sumažėja ir niežulys, sumažėja odos raudonis. Galima naudoti ne tik gryną argano aliejų, bet ir priemones, kuriose jo yra.  

Dar vienas natūralus aliejus turtingas vitaminais - kanapių sėklų aliejus. Jis padeda apsaugoti odą nuo išsausėjimo, neleidžia susidaryti naujiems žvyneliams. Kanapių aliejus padeda atsinaujinti odai, turi priešuždegiminių savybių.  

Alyvuogių aliejus taip pat daro stebuklus odai. Jis padeda užkirsti kelią žvynelinės plitimui, sumažina uždegimus, sumažėja paraudimas, nebeatsiranda naujų žvynelių.  

Natūralūs aliejai bus veiksmingi kovojant su žvyneline jei juos naudosite reguliariai. Taip pat reikėtų atminti, kad natūralūs gydymo būdai veikia palaipsniui, tad ir pirmieji rezultatai gali pasirodyti po kelių savaičių.   

Kaip gydyti žvynelinę galvoje? 

Turbūt vienas sudėtingiausių žvynelinės gydymų, kai susidaro žvyneliai galvoje. Be abejonės ir nemaloniausias bėrimas, kadangi puikiai matomas ir sukelia daug nepatogumų. Gydyti žvynelinei galvoje pasitelkiami eratolitikai, preparatai su degutu, ditranolis, Vitamino D3 analogai. Fototerapija taip pat galėtų būti efektyvi, tačiau šiai sričiai būtų sudėtinga ją atlikti.

Norint sumažinti žvynelinės simptomus galvoje reikėtų stengtis rinktis šampūnus, kurių sudėtyje yra natūralių aliejų. Kokie naudingiausi jau išvardijome aukščiau.  

Žvynelinė - ką reikėtų ir ko negalima valgyti? 

Norint suvaldyti žvynelinę reikėtų ne tik vartoti vaistus ar naudoti išorines priemones. Maistas sergant žvyneline taip pat labai svarbus. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pakoregavus mitybą galima pagreitinti žvynelinės ligos gijimą.  

Turėtumėte atsisakyti aštrių, riebių patiekalų, vengti saldumynų. Į savo mitybą reikėtų įtraukti kuo daugiau vaisių bei daržovių. Žinoma, vaisių reikėtų valgyti su saiku, nes juose daug cukraus. Na, o daržoves geriausia valgyti neapdorotas, tuomet organizmas pasisavins daugiau vitaminų.  

Sergant žvyneline, į mitybą labai svarbu įtraukti riebiųjų rūgščių. Pavyzdžiui, mononesočiosios riebalų rūgštys apsaugo ląsteles. Šios rūgšties randama ypač tyrame alyvuogių aliejuje. Taip pat itin naudingi produktai, kuriuose gausu Omega-3. Todėl valgykite daugiau kiaušinių, riebių jūrinių žuvų (lašišos, tuno, skumbrės, silkės, sardinės), jūros gėrybių, augalinės kilmės aliejaus (graikinių riešutų, rapsų, linų sėmenų ir kt.), riešutų. Naudinga pavartoti ir žuvų taukų papildus. Taip pat reikėtų vartoti ir skaidulinį maistą, kadangi jis gerai veikia žarnyno sistemą.  

Nepamirškite, kad reikėtų gerti ir pakankamai vandens. Taip užtikrinsite odos drėkinimą iš vidaus bei padėsite organizmui greičiau išsivalyti. Be mitybos itin naudingas ir sportas. Atraskite mėgstamą fizinę veiklą, kuri padės sumažinti stresą ir atsipalaiduoti. 

Mityba, kurioje yra daug gyvūninės kilmės produktų ir sočiųjų riebalų rūgščių, pramoninės kilmės riebalai (margarinas, saldumynai, apdoroti produktai) turi būti griežtai ribojami, nes jie neigiamai veikia žvynelinės ligos eigą. Pavyzdžiui, Omega-6 polinesočiosios rūgštys skatina tam tikrų uždegiminių molekulių gamybą, taigi sergant žvyneline, jų vartojimą rekomenduojama apriboti. 

Taip pat įrodyta, kad dažnas ir nesaikingas alkoholio vartojimas gali turėti įtakos žvynelinės atsiradimui bei pabloginti odos būklę jau sergant šia liga. Taip pat alkoholis sąveikauja su vaistais nuo žvynelinės, todėl gali pabloginti jų efektyvumą bei padidinti komplikacijas.  

Taigi, sergant žvyneline, mityba turi būti įvairi, tačiau subalansuota. Svarbu atsisakyti alkoholio, raudonos mėsos, gyvūninės kilmės riebalų ir apdorotų maisto produktų. Įtraukite į mitybą kuo daugiau šviežių daržovių, riebių žuvų, pilno grūdo produktų bei augalinės kilmės riebalų.

Didžiausi mitai apie žvynelinę 

Vis dar susiduriama su daug mitų apie žvynelinę, nes ši liga dar mažai žinoma visuomenėje. Taigi, štai patys didžiausi mitai apie žvynelinę: 

  • Žvynelinė - odos liga. Vis dar daug žmonių mano, kad žvynelinė yra odos liga arba išsausėjimas, kuris pagydomas kosmetinėmis priemonėmis. Tačiau žvynelinė yra autoimuninė liga, kurią sukelia pernelyg aktyvi imuninė sistema. Nors įprastai odos ląstelės atsinaujina per 21-28 dienas, o žvyneline sergančio žmogaus odos ląstelės atsinaujina per 4-5 dienas. Dėl tokio greito atsinaujinimo, negyvos odos ląstelės nespėja nukristi, jos kaupiasi ir sukelia uždegimą. Taip pat neretai žvynelinė sumaišoma su egzema arba kitaip, atopiniu dermatitu. Tačiau egzema pasireiškia kitokiu bėrimu ir odos niežėjimu.  

  • Žvyneline galima susirgti dėl prastos higienos. Kaip jau minėjome, žvynelinė - autoimuninė liga, tad manyti, kad ja susergama dėl prastos higienos yra klaidinga. 

  • Žvynelinė yra užkrečiama. Dėl šio paplitusio mito, pasitaiko atvejų kai žmonės vengia bendrauti su sergančiais žvyneline. Tačiau tai tikrų tikriausias mitas. Ši liga neplinta nei oru, nei lytiniu būdu, tad atsiriboti nuo sergančių žvyneline tikrai nereikia.  

  • Žvynelinę galima išgydyti mitybos pagalba. Taip, mityba turi didelę reikšmę gydant žvynelinę, tačiau vien mityba šios ligos išgydyti negalima. Vis tik kuo labiau sumažinti žvynelinės ligos plitimą tikrai galima.  

  • Žvynelinė paveikia tik odą. Nors žvynelinės požymiai yra ryškiausiai įžvelgiami odoje, vis tik greta šios ligos eina didesnė tikimybė susirgti depresija, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, artritu, diabetu ir kitomis ligomis. Ši liga paveikia tiek pasitikėjimą savimi, tiek santykius su kitais žmonėmis, gyvenimo bei miego kokybę.  

Taigi, žvynelinė - nemaloni liga, kuri paveikia žmones net ir psichologiškai. Vertėtų žinoti, kad tai autoimuninė liga, todėl ja negalima užsikrėsti. Gydimas priklauso nuo to, kaip stipriai pažengusi liga. Vis tik savo kūnu reikėtų rūpintis kiekvieną dieną, ne tik užklupus ligai. Na, o jei susirgote žvyneline, atminkite, kad kompleksinis gydymas padės įveikti šią ligą ir galbūt neleis jai vėl atsinaujinti. Labai svarbu ne tik vartoti gydytojų paskirtus vaistus, bet ir prisižiūrėti mitybą bei nevartoti neleistinų produktų, alkoholio. 

Atgal